Na úvodní listopadový kemp ve Špindlerově Mlýně navázalo minulý týden druhé týmové soustředění v Horních Věstonicích. Naplněné bylo především tréninky na horských a gravel kolech. Nyní se příprava začne přesouvat do příhodnějších klimatických podmínek; na pobřeží jihovýchodního Španělska.
Foto: Filip Bezděk; Instagram ATT Investments (@attinvestments_team); Instagram Mayáš Fiala (@matyasfiala); Instagram Jan Bittner (@j_bittner_); Instagram Slovenský zväz cyklistiky (@slovakcycling)
Na jihu Moravy se sešla až na jednu výjimku kompletní sestava pro rok 2024. K těm, kteří tvořili páteř soupisky v letošním roce, tedy k Pavlu Camrdovi, Mártonu Dinovi, Tomáši Jakoubkovi, Jakubu Otrubovi, Jiřímu Petrušovi, Michalu Schuranovi a Danielu Turkovi se přidalo sedm z osmi nových tváří, které budou tým reprezentovat v následující sezoně.
Jde o dva závodníky přicházející z Elkov-Kasper – Dominika Neumana a Filipa Řehu, dále pak Bartosze Rudyka, který přestoupil z polského kontinentálního Voster ATS a Šimona Vaníčka přecházejícího z ČEZ Cyklo Team Tábor. Všechno jezdci, kteří už nabrali jisté zkušenosti v elitním pelotonu.
Druhou čtveřici tvoří mladí závodníci, z nichž tři ještě letos soupeřili v juniorské kategorii. Jde o 20letého Matyáše Fialu z ČEZ Cyklo Team Tábor a o juniory Jana Bittnera z Mapei Merida Kaňkovský, Matthiase Schwarzbachera z italského CPS a Richarda Rišku z CK Epic Dohňany.
Na kempu chyběl kvůli závodnímu cyklokrosovému programu Matyáš Fiala. Uvolněné místo alespoň pro tyto dny obsadil velmi nadějný 19letý cyklista z Ústeckého Centra Cyklistiky, se kterým tým výhledově počítá od sezony 2025, Alberto Carlo Monti.
Pojďme si stručně představit nové posily týmu ATT Investments spolu s jejich cyklistickými přednostmi
Dominik Neuman je ročník 1995 a v sedle kola toho má už dost za sebou. K jeho největším úspěchům z posledních let patří celkové 3. místo Okolo Ardén 2022 (2.2). „Mojí předností jsou klasikářské závody s kratšími kopci, kde často rozhoduje pohyb v pelotonu a závodní cit. Dokážu se prosadit i ve sprintu zredukovaného pelotonu,“ charakterizuje sám sebe Dominik.
Polský závodník Bartosz Rudyk se narodil v roce 1998. Většinu svého dosavadního cyklistického života dával přednost dráze, odkud má několik medailí z evropských šampionátů v kategorii juniorů i U23. Poslední dva roky se jeho kariéra překlápí na silnici. Letos v dresu Voster ATS získal svá tři premiérová vítězství v závodech z kalendáře UCI. „Moje největší síla je jednoznačně ve sprintu.“
Šimonovi Vaníčkovi bylo 1. října 24 let. Známý je především z cyklokrosových tratí. Letos vyhrál RBB Tour. „Mezi moje přednosti bych zařadil určitě techniku ve sjezdech a pak asi ještě slušnou koncovku v náročném závodě.“
Filipu Řehovi bude v březnu 23 let. Letos vyhrál maďarský etapový GP Gemenc (2.2). „Moje přednosti jsou asi časovky a celkově věci v tempu,“ říká o sobě Filip a my dodáváme, že to platí i pro kopcovitý terén.
Matyáš Fiala patří k současné české cyklokrosové špičce. V tomto roce v silničním Mistrovství České republiky U23 obsadil 3. místo. „Mou hlavní předností jsou rychlé technické dojezdy a sprinty obecně.“
Jan Bittner je bratr známějšího Pavla. Letos opakovaně navlékal juniorský reprezentační dres a v Brilon Cupu, českém poháru juniorů, obsadil konečné 2. místo. „Jsem dobrý tempař a dokážu i zasprintovat.“
Matthias Schwarzbacher ze Slovenska jezdil původně za tým Železiarne Podbrezová. Letos v dresu italského klubového CPS Professional Team vyhrál pět jednorázových závodů v Itálii a Francii, byl 2. na Mistrovství Slovenské republiky v silničním závodě, a především ovládl celkové pořadí na Mezinárodních dnech cyklistiky v Dubnici nad Váhom (2.Ncup). „Mezi mé přednosti patří sjezd, časovka a klasikářský terén.“
Druhým nováčkem ze Slovenska je Richard Riška. V juniorské kategorii patřil stabilně do slovenské reprezentace a na domácích tratích se dokázal prosazovat i mezi muži. V průběhu roku coby jezdec CK Epic Dohňany neměl mezi juniory ve slovenském poháru konkurenci, když z devíti závodů čtyři vyhrál a k tomu přidal další tři pódiová umístění. „Jdou mi dobře především dlouhá stoupání, ať už prudší nebo táhlejší.“
Od prosince přesouvá tým přípravu do Španělska – individuálně i při dalším týmovém soustředění.
„Oproti minulým rokům chci v přípravném období najet víc kilometrů v teple. Za tím účelem jsem si ve španělském Calpe pronajal byt a hodlám tam s menšími přestávkami strávit většinu přípravného období,“ plánuje nejúspěšnější závodník ATT Investments uplynulé sezony a třetí nejlepší evropský cyklista z kontinentální úrovně Jakub Otruba, o kterého jevily vážný zájem hned tři týmy z úrovně Pro. K přestupu do řad některého z nich ale nakonec nedošlo.
„Myslím, že co se týče specializací, máme dobře vyvážený tým. Jednu skupinu tvoří kluci tempaři, klasikáři, schopní přejet středně náročné kopce a v závěru ještě dobře vsadit. Takže by se mohli prosazovat na kratších etapácích hlavně v náročnější konkurenci ve Francii, kde chceme oproti letošní sezoně závodit o dost víc,“ charakterizuje Jakub složení týmu a pokračuje: „Sebe, Mártona Dinu, Karla Camrdu či Filipa Řehu počítám do skupiny, která by se naopak měla prosazovat v kopcovitějších etapových závodech. A pokud tyhle skupiny doplníme o nějakého mladého závodníka, bude to pro jejich rozvoj mimořádně přínosné.“