Okolo Rakouska poznamenáno tragickou událostí. Závod zrušen nebyl, ATT Investments získalo 35 UCI bodů

Při sjezdu z Großglockneru ve čtvrté etapě Okolo Rakouska podlehl následkům pádu norský cyklista André Drege. Poslední etapa byla proto zrušena a výsledky se stanovily podle situace po čtvrté etapě. Za 9. místo Mártona Diny a 12. Jakuba Otruby získal tým ATT Investments 35 UCI bodů.

Na star Okolo Rakouska 2024 se postavilo celkem 20 týmů. Čtyři z nich úrovně World. Nejsilnější se jevil UAE Emirates v čele s domácím jezdcem Felixem Großschartnerem. Největšími soupeři jim měli být jezdci Jayco AlUla a INEOS Grenadiers. Právě z britského týmu se rekrutoval největší favorit zahajovacího dějství, jenže dvojnásobného světového šampiona v časovce Filippa Gannu překvapivě zaskočil devatenáctiletý Cameron Rogers z rozvojového týmu Lidl-Trek, když byl v cíli o vteřinu lepší.

Ze sestavy ATT Investements dokončil prolog nejlépe Jakub Otruba, který coby třetí nejlepší z českých jezdců na startu zaostal za vítězem o 9 vteřin. Z celkem 14 Čechů ve 4 týmech prezentovaných na startu byli lepší jen závodníci druhodivizního nizozemského TDT-Unibet Tomáš Kopecký a Adam Ťoupalík.

S ohledem na profil dalších etap se vteřinové rozdíly z prologu jevily jako nepodstatné. S Jakubem Otrubou a Mártonem Dinou tvořil sestavu ATT Investments Karel Camrda, Jan Kašpar, Filip Řeha, Richard Riška a Michal Schuran.

EXPA-GRO-240703-5077-scaled

Těžká, mnohdy velmi strmá či velmi dlouhá stoupání, jimiž je závod protkán, vyhovovala především Mártonu Dinovi, což dokázal v průběhu dosavadní sezóny, když na třech řeckých etapových závodech obsadil dvakrát 4. a jednou 6. místo, na Okolo Maďarska skončil 13., na druhém nejvýznamnějším rakouském etapáku Horním Rakouskem bral další 4. místo. Nejlépe dopadl na Okolo Malopolska, kde našel jediného přemožitele. Když k tomu přidáme 3. místo z maďarského šampionátu, vydá to na 243 UCI bodů, což ho řadí mezi absolutní evropskou kontinentální špičku.

Druhým nejúspěšnějším sběratelem UCI bodů je právě Jakub Otruba, jehož úsilí významně směřuje na Czech Tour, který coby nejvýznamnější domácí etapový závod začíná 14 dnů po skončení Okolo Rakouska.

449739327_886579406839589_8759522386109532206_n

Po krátkém prologu přišly na řadu při Tour of Austria (2.1) dvě profilově relativně snadnější etapy. Druhá z nich přinesla první významnější selekci v průběžném pořadí. Oba lídři ATT Investments ji zvládli v první skupině a do nejtěžších etap postoupili z dobré výchozí pozice.

První etapa, v níž v denním úniku zastupoval zájmy ATT Investments Jan Kašpar, byla zvláště v posledních desítkách kilometrů hodně zvlněná, protkaná spoustou sice kratších, ale mnohdy velmi prudkých výjezdů. I tak ale čas vítěze, jímž se stal Davide De Pretto z týmu Jayco AlUla, získalo víc jak 70 lidí a mezi nimi pět ze sedmi jezdců pardubického týmu.

"V úniku jsme měli podle plánu Honzu Kašpara. Sprintera tu nemáme, takže cílem bylo dojet v hlavní skupině, neztratit a zachovat dobrou výchozí pozici do dalších etap," ozřejmil taktiku ATT Investments Filip Řeha, který byl společně s Mártonem Dinou a Jakubem Otrubou klasifikován ve třetí desítce etapového pořadí.

Druhá etapa byla podobná té úvodní, ale osm kilometrů před cílem na cyklisty čekalo mimořádně prudké, necelá dva kilometry dlouhé, stoupání. V něm se od hlavní skupiny oddělilo 23 jezdců, kteří si přivezli do cíle více jak půlminutový náskok.

Pochopitelně mezi nimi převažovali jezdci z týmů první a druhé divize, z kontinentální úrovně jich tu bylo jen sedm a mezi nimi i oba lídři ATT Investments, přičemž Jakub Otruba byl jediným českým cyklistou, který takto etapu zvládl.

"Posledních 40 km bylo docela záludných, kluci tady odváděli velmi dobrou práci a drželi mě v popředí. V závěrečném stoupání jsem se cítil opravdu dobře, ale trochu jsem se propadl v posledních dvou kilometrech. Doufám, že budu mít dobré nohy i v zítřejší etapě," uvedl Márton Dina.

"Etapa měla standardní průběh. Odjel početnější únik slabších týmů. Rozhodovalo se na cílových okruzích, kde byly dva velmi těžké kopce. Tím, že jsme s Mártonem dojeli v první skupině, jsme splnili dnešní cíl šetřit síly, udržet se s nejlepšími a nic neztratit," doplnil Jakub Otruba.

449924324_18422581789069104_5775637458080801870_n

Třetí etapa Tour of Austria (2.1) byla pro ATT tým mimořádně úspěšná. Cyklisty zavedla do skutečně horského terénu. Do cíle dorazila jako první zhruba dvacítka závodníků, mezi nimi znovu i oba lídři ATT Investments Márton Dina a Jakub Otruba.

Bezprostředně po startu vyprovokoval denní únik Michal Schuran. Přidalo se k němu šest dalších jezdců. Michalovi očividně šlo o vrchařské body, a když vyhrál první dvě prémie a tou třetí projel na 4. místě, byl dres jeho.

"Mým úkolem bylo jít do úniku a bojovat o dres vrchaře. Odjeli jsme v úvodním kopci, takže bylo jasné, že v úniku budou dobří vrchaři. Což se potvrdilo. Na třetí vrchařské prémii vynikli hlavně Ravasi a Zoccarato, těm jsem nestačil, ale podařilo se mi udržet balík za zády, takže jsem bral body za čtvrté místo. Do cíle jsem už pak pošetřil. Za dres jsem moc rád. O víkendu nás čekají HC kopce, pokusím se dres udržet hlavně přes účast v únicích, když se to nepodaří, budu k ruce Mártonovi a Jakubovi."

V nejtěžším kopci dne se zásluhou jezdců UAE Emirates a Jayco AlUla oddělilo něco kolem dvaceti lidí a ti se posléze utkali o etapové prvenství. Nejlépe si vedl 34letý Diego Ulissi z týmu UAE Emirates.

Mártonu Dinovi byl na 11. místě připsán čas o 6 sekund, Jakubu Otrubovi na 15. místě ještě o dalších 8 vteřin navíc.

"Průběh etapy byl zprvu poklidný, pak ale na třetí vrchařskou prémii rozjely týmy UAE Emirates a Jayco AlUla takové tempo, že nás na vrcholu zbylo kolem dvaceti. Tak jsme sjeli pod poslední kopec, kde se to v cíli nadělilo po sekundách. Za nás zase super etapa, pořád jsme v celkovém pořadí, a navíc Michal má vrchařský dres, což je pecka!" vyjádřil spokojenost z etapy Jakub Otruba.

Diego Ulissi po etapě oblékl červený dres lídra závodu. Márton Dina na 9. místě ztrácel 23, Jakub Otruba na 13. místě 25 vteřin.

"Za mě velká spokojenost! To, co jsme naplánovali, se splnilo. Dostali jsme se do top ten, Márton i Kuba skvěle uviseli s nejlepšími, a získali jsme vrchařský dres. To byl úkol pro Michala Schurana, který to dokázal. Márton Dina se dostal do první desítky, což bude nejspíš hlavní víkendový cíl. Víkend bude opravdu brutální, jsou tady jedni z nejlepších vrchařů na světě, kteří nejedou Tour de France, a já doufám, že zítra předvedeme zase něco pěkného," komentoval výkon svých svěřenců sportovní ředitel Vojta Řepa.

449821204_1031017162117947_814378161726166875_n

Ve čtvrté etapě čekalo na závodníky nejvíc výškových metrů. Bohužel při sjezdu z Großglockneru podlehl následkům pádu norský cyklista André Drege. Poslední etapa byla proto zrušena a výsledky se stanovily podle situace po čtvrté etapě. O tragické události se cyklisté i doprovod dozvěděli až po skončení etapy.

Ve čtvrté etapě se Michalu Schuranovi nepodařilo dostat do úniku, takže přišel o dres nejlepšího vrchaře, a nakonec mu v této soutěži patřilo 4. místo.

Do cíle etapy, která opět končila na dlouhém kopci, přijeli v první dvacetičlenné skupině znovu i oba lídři Márton Dina a Jakub Otruba. Márton tím udržel 9. příčku, Jakub se posunul o jednu výš, na 12. místo.

Etapu vyhrál Filippo Ganna (INEOS Grenadiers) před průběžným lídrem závodu Diegem Ulissim (UAE Emirates). Protože byla poslední etapa kvůli tragickému úmrtí zrušena, stal se Ulissi také celkovým vítězem závodu.

Devátá a dvanáctá pozice znamenala pro ATT Investments zisk dalších 35 UCI bodů. Zásluhu na nich měli kromě lídrů také Karel Camrda, Richard Riška, Jan Kašpar, který v úvodní etapě pracoval v úniku, a Filip Řeha, který skončil v soutěži o bílý dres na 11. místě z celkového počtu 48 závodníků, kteří byli v této věkové kategorii klasifikováni. Lepší než Filip byli z kontinentální úrovně pouze dva jezdci development týmu Lidl-Trek.

Díky práci všech členů obsadil ATT Investments v týmové soutěži 5. místo. Před ním se umístily pouze tři WorldTeams UAE Emirates, Jayco AlUla a INEOS Grenadiers, a také druhodivizní italský VF Group - Bardiani CSF - Faizanè.

Snapinsta.app_449821737_18423091186069104_6997369134345030009_n_1080   Snapinsta.app_450351626_18422906221069104_7340747178020399948_n_1080   Snapinsta.app_450335881_18422906242069104_9160486026970715880_n_1080

V sobotu a neděli se souběžně s rakouským etapákem zúčastnila pětičlenná sestava ATT Investments dvou jednorázových závodů ze seriálu Visegrad 4 Bicycle Race (1.2). V sobotu ve Velké ceně Maďarska, která končila dvojím přejezdem Panonské vrchu, dokončil Matyáš Fiala na 6. místě coby druhý nejlepší z českých jezdců. V neděli v profilově ještě těžším závodě ho kompletně napodobil Dominik Neuman, tedy 6. místo a 2. nejlepší český cyklista.